Растението челядник е многогодишно тревисто растение, което спада към семейство сенникоцветни (Apiaceae).

...
Растението челядник е многогодишно тревисто растение, което спада към семейство сенникоцветни (Apiaceae).
Коментари Харесай

Това растение притежава действията на стрихнина, но не и токсичния му ефект – полезно е, но не превишавайте дозите

Растението челядник е многогодишно тревисто растение, което спада към семейство сенникоцветни (Apiaceae). Други наименования, с които е прочут е топчест челядник, главесто тръне, ехинопс, таралеж, страшник и други Различаваме остър челядник и кръглоглав челядник.

Стъблото на растението доближава височина 30 до 80 см. съцветията са ситуирани по върховете на стъблата и съставляват кълбовидни разноцветни главички. Цъфти през юли и август. Челядникът може да се откри по тревисти и каменисти места.

Челядникът съдържа алкалоиди, които имат стрихниноподобно деяние, само че не имат токсичния резултат на стрихнина. Повишават рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък и оказват общо стимулиращо деяние. Алкалоидът ехинопсин повишава умствената и физическата продуктивност. Прилага се също при мускулна недоразвитост, отслабване на зрението, полова уязвимост. Ехинопсинът укрепва биоелектрическата интензивност на изолирания седалищен нерв. От това се допуска, че се покачват процесите на възбудимост и проводимост и синтезата на сила в тялото. Ехиноспидин е различен алкалоид от състава на челядника, който работи като психостимулатор и антидепресант.

Проведените изследвания разкриват, че в дребни дози челядникът действа общостимулиращо и укрепващо, само че при повишение приема на билката се стига до противоположния резултат. Той се показва в обща подтиснатост на организма, съпроводена с конвулсни положения, сходни на тези, които се следят при отравяния със стрихнин.

Челядникът е растение, което  не бива да се употребява по време на бременност и кърмене, предизвестява Puls.bg.

Използваемата част на растението са плодовете, които са продълговато назад яйцевидни плодосемки. Дълги са към 7-9 мм и са необятни към 2 мм. Събират се през етапа на деен разцвет, който е през юли и август.

Растението е източник на хинолинови алкалоиди – ехинопсин и ехинопсидин. Освен алкалоидите, в дрогата се съдържат още рутин, който има удобен резултат при отоци, намаление на кръвното налягане, мастни масла, които имат противовъзпалителен резултат, витамин С, танини – усъвършенстват храносмилането, флавоноиди – контролират кръвното налягане, стероиди – ускоряват имунитета, възстановяват обмяната на субстанции, кумарини - -подпомагат зарастването на рани и т.н.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР